Stekop logo
Stekop S.A. 2014
Ochrona obwodowa - doziemny czujnik HF400
 
 
Ochrona obwodowa - doziemny czujnik HF400
 

Sensor HF400 jest urządzeniem przeznaczonym do ochrony obwodowej obiektów. Szczególnie polecany jest on do zabezpieczania obiektów o dużej powierzchni, takich jak lotniska, tereny wojskowe, obiekty przemysłowe, ujęcia wody, składy materiałów. Jego działanie opiera się na wykrywaniu zaburzeń strefy pola elektromagnetycznego, która powstaje pomiędzy dwoma kablami sensorycznymi. Kable prowadzone są równolegle od siebie w odległości od 0,5 m do 2,5 m, na głębokości 15 - 50 cm pod ziemią, na granicy chronionego obszaru, tworząc niewidzialną, przestrzenną strefę detekcji.

strefa detekcji HF400

W przeciwieństwie do systemów naziemnych i napłotowych ochrony obwodowej, sensor HF400 jest całkowicie niewidoczny dla potencjalnego intruza, który na drodze obserwacji obiektu z zewnątrz nie jest w stanie wykryć istnienia systemu ochrony obwodowej i zawczasu przygotować plan ataku. Z powodu niskiego poziomu promieniowania emitowanego przez kabel nadawczy utrudnione jest też wykrycie sensora HF400 na drodze skanowania pasma radiowego, a instalacja sensora pod ziemią w naturalny sposób zwiększa jego odporność na przypadkowe uszkodzenia i próby sabotażu. Uszkodzenia kabla sensorycznego nie wymagają jego całkowitej wymiany i mogą być w prosty sposób naprawione w miejscu zainstalowania.

W zależności od wersji, sensor HF400 może pracować w dwóch konfiguracjach: autonomicznej i sieciowej. W pierwszej z nich sensor HF400 działa jak niezależna czujka, chroniąca dwie oddzielne strefy o maksymalnej długości 200 m każda. Komunikacja z systemem nadrzędnym jest realizowana poprzez wyjścia przekaźnikowe sensora HF400, bądź też przez jeden z jego interfejsów komunikacyjnych (RS-485 albo RS-232).

Schemat HF400

W konfiguracji sieciowej sensory HF400 mogą być łączone w kaskady, w których zasilanie do sensorów oraz sygnały transmisji są przesyłane przez kable sensoryczne. Takie rozwiązanie upraszcza okablowanie całego systemu, ponieważ nie ma konieczności ciągnięcia kabli zasilających i magistrali transmisyjnej oddzielnie do każdego z sensorów. Wystarczy doprowadzenie okablowania systemowego tylko do jednego z elementów kaskady. Pojedyncza kaskada może liczyć do 5 sensorów HF400, które umożliwiają zabezpieczenie granicy obszaru o łącznej długości 2 km.

Schemat HH400 - konfiguracja sieciowa

W konfiguracji sieciowej czujniki HF400 mogą być łączone w kaskady, w których zasilanie do czujników oraz sygnały transmisji są przesyłane przez kable sensoryczne. Takie rozwiązanie upraszcza okablowanie całego systemu, ponieważ nie ma konieczności ciągnięcia kabli zasilających i magistrali transmisyjnej oddzielnie do każdego z czujników. Wystarczy doprowadzenie okablowania systemowego tylko do jednego z elementów kaskady. Pojedyncza kaskada może liczyć do 5 czujników HF400, które umożliwiają zabezpieczenie granicy obszaru o łącznej długości 2 km.

Przetwarzanie sygnału w sensorze HF400 odbywa się całkowicie w sposób cyfrowy. Takie podejście zapewnia wysoką pewność wykrycia intruza przy jednoczesnym zminimalizowaniu prawdopodobieństwa wygenerowania przez sensor HF400 tzw. fałszywego alarmu, spowodowanego czynnikami naturalnymi. Zaimplementowane w oprogramowaniu sensora HF400 algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnału umożliwiają pewne wykrycie intruza o minimalnej masie od 20 kg do 100 kg, poruszającego się z prędkością z przedziału od 5 cm/s do 15 m/s. Zarówno minimalna masa wykrywanego intruza, jak i minimalna oraz maksymalna prędkość jego poruszania się są programowane w sensorze w czasie jego instalacji i kalibracji.

W trakcie swej pracy sensor HF400 automatycznie dostosowuje się do zmian warunków otoczenia, takich jak opady atmosferyczne czy też zmiany wilgotności gruntu. Zdolności adaptacyjne układu są tak dobre, że sensor może pracować w gruncie całkowicie przesiąkniętym wodą.

Instalacja, uruchamianie, kalibracja oraz późniejszy nadzór nad pracą sensora HF400 są maksymalnie ułatwione przez program serwisowy Pole_H.exe. Kalibracja sensora HF400 jest prosta i intuicyjna. Polega ona na wykonaniu serii przejść przez strefę detekcji z jednoczesną ich rejestracją przez program serwisowy Pole_H.exe.i ustawieniu odpowiednich parametrów pracy HF400.

HF400

Informacja o produkcie pod numerami telefonów: +48 695 050 106, 748 90 06.

Prezentacja HF 400 do pobrania (ok. 200 MB)

pliki do pobrania
film
 
 
[x]