Przejdź do produktów

Dobrze zamontowana instalacja alarmowa podstawą bezpieczeństwa

Instalacje alarmowe służą zabezpieczeniu danego obiektu przed włamaniem lub pożarem. Pozwalają one na ochronę całego dobytku, a także zwiększają poczucie bezpieczeństwa, gdyż reagują na niechciane zdarzenia oraz odstraszają potencjalnych włamywaczy i złodziei. Współczesne rozwiązania rynkowe opierają się o nowoczesne technologie, które ułatwiają korzystanie z systemów alarmowych, uwzględniając w tym także instalację i konfigurację urządzeń. To wszystko sprawia, że montaż alarmu możesz wykonać w swoim domu lub biurze samodzielnie.

Dla poprawnego działania instalacji alarmowej wszystkie czujki oraz centrala powinny być zamontowane i skonfigurowane we właściwy sposób. Nie jest to trudne, jednak wymaga znajomości podstawowych zasad dotyczących montażu. Bardzo ważne jest, aby kierować się specyfikacją techniczną danego urządzenia. Każde z nich wyposażone jest w szczegółową instrukcję, dlatego montaż systemu alarmowego powinien pójść szybko i sprawnie. W przypadku alarmów bezprzewodowych instalacja jest jeszcze łatwiejsza, gdyż wystarczy zamontować czujniki i centralę w odpowiednim miejscu oraz skonfigurować system. W nowszych alarmach tj. Dione możesz zrobić to zdalnie za pomocą aplikacji.

Jak wygląda montaż instalacji alarmowej?

Podstawą bezpieczeństwa jest dobrze zamontowana instalacja alarmowa, czyli czujki ruchu, czujki otwarcia drzwi i okien, czujki dymu i gazu oraz centrala. Wszystkie te elementy osadza się na kołkach lub wkrętach we wcześniej wywierconych otworach ściennych. Czujniki możesz także zamontować na taśmach lub piankach klejących. Montaż systemu alarmowego często wymaga użycia przewodów, jednak dużo łatwiejszym wyborem jest bezprzewodowy system, który cechuje się brakiem kabli oraz dużą estetyką.

Montując czujki ruchu, warto kierować się zasadą, że najszybciej wykrywają one ruch prostopadły do ich osi, dlatego należy je montować w stronę drzwi lub bokiem do okna. Czujki otwarcia drzwi i okien montuje się na przeciwległej stronie skrzydła w stosunku do zawiasów. Przy czym jeden z elementów należy umieścić na ruchomej, a drugi na nieruchomej części okna lub drzwi. Czujki dymu powinny znajdować się na suficie, gdyż to właśnie w tym miejscu najszybciej gromadzi się dym. Z kolei centralę umieszcza się w miejscu najmniej widocznym w środkowej części domu. To pozwoli zapewnić dobrą łączność bezprzewodową z innymi elementami systemu alarmowego. Pamiętaj, że dostęp do urządzenia powinien być łatwy, a jego prawidłowy montaż zapewni Ci bezpieczeństwo i poprawność działania. Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz temu zadaniu, zdecyduj się na specjalistyczną firmę, w której fachowcy zajmą się szybkim montażem.