Przejdź do produktów

Jak czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest do tworzenia podjazdów, chodników, tarasów, ogrodowych ścieżek, alejek oraz różnego rodzaju ogrodowych aranżacji. Wiosna to idealny czas na wyczyszczenie kostki brukowej, która po jesieni i zimie wymaga odświeżenia. Regularnie czyszczona będzie prezentowała się schludnie i efektownie. Mycie kostki brukowej i usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak plamy z oleju samochodowego, tłuszczu, a nawet usuwanie porostów (np. mchu) jest konieczne. Istnieją domowe sposoby na czyszczenie różnego rodzaju zabrudzeń na kostce brukowej, jednak zawsze warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, np. firmie sprzątającej z Białegostoku, która dysponuje nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również specjalistycznym sprzętem i środkami.

Usługa profesjonalnego sprzątania opiera się zarówno na kompleksowości, jak i na precyzji. Pracownicy firmy sprzątającej docierają we wszystkie, nawet najmniejsze zakamarki, dzięki czemu możesz mieć pewność, że kostka brukowa będzie lśniła czystością każdego dnia. Kostka, o którą nikt nie dba, szybko zaczyna wyglądać nieestetycznie. Pojawiają się zacieki na powierzchni, chwasty i mech w szczelinach. Kolor kostki też może się zmieniać przez osady wapienne.

Jak często czyścić kostkę brukową?

Zaniedbana kostka brukowa potrafi mocno oszpecić aranżację ogrodu i przestrzeni przydomowej. Aby prawidłowo o nią zadbać, należy ją regularnie czyścić – co najmniej 3 razy w roku. Wiosną warto usunąć wszystkie naloty powstałe w wyniku topniejącego śniegu czy błota. Latem warto pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin kostki, jesienią oprócz czyszczenia, należy ją także zaimpregnować przed nadejściem zimy, natomiast zimą, kostkę powinno się odśnieżać i unikać posypywania jej solą. Sól niszczy beton, dlatego lepiej jest posypywać kostkę piaskiem. Na co dzień warto zamiatać powierzchnię kostki, co pozwoli pozbyć się wilgotnego piasku czy gnijących liści, które mogą powodować brzydkie przebarwienia.

Jak usunąć osady wapienne z kostki brukowej?

Osady wapienne na kostce wytwarzają się samoczynnie pod wpływem wilgoci. Jest to zjawisko naturalne i niegroźne dla trwałości struktury kostki, jednak wygląda to dość nieestetycznie. Wykwity wapienne mogą się utrzymywać na kostce przez okres od około roku do kilku lat, w zależności od zakresu zmian. Mogą się z czasem wypłukiwać same, np. po deszczu, jednak w celu przyspieszenia oczyszczania warto użyć myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i osadów. Czyszczenie taką myjką jest szybkie i wygodne. Wyjątkowo uporczywe osady można myć z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego. Zwykłe produkty czyszczące do mycia kuchni mogą być zbyt słabe, dlatego konieczne jest tutaj użycie profesjonalnych specyfików, które dodatkowo zabezpieczą kostkę brukową przed brudem i osadem.

Jak usunąć zacieki z tłuszczu?

Zabrudzenia z tłuszczu, np. olej silnikowy, smar czy oliwę należy usunąć natychmiast po powstaniu plamy. Im dłużej będziesz czekać z czyszczeniem, tym tłuszcz bardziej wniknie w strukturę kostki i pozostawi trwały zaciek. Świeżą plamę dobrze jest posypać piaskiem, który wchłonie nadmiar oleju. Po krótkiej chwili wystarczy usunąć piach i wyszorować plamę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym przeznaczonym specjalnie do kostki. Jeśli ta technika nie zadziała, warto skorzystać z pistoletu do piaskowania.

Jak usunąć chwasty i mchy z kostki?

Mchy i chwasty naturalnie pojawiają się w szczelinach kostki brukowej, dlatego trzeba się ich regularnie pozbywać nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że korzenie, które mocno się rozrastają, mogą unosić kostkę do góry i powodować nierówności. Aby temu zapobiec, należy regularnie i w odpowiedni sposób pozbywać się chwastów. Nie powinno się ich wykopywać ani wyrywać, gdyż można naruszyć strukturę kostki. Zamiast tego, warto skorzystać z firmy sprzątającej, która do tego celu wykorzysta profesjonalne narzędzia i środki chemiczne.