Przejdź do produktów

Jak skutecznie prać wykładziny?

Wykładziny oprócz funkcji dekoracyjnych pełnią również rolę ochronną podłogi. Jednak często wytwarzane są z materiałów bardzo podatnych na zabrudzenia, dlatego ślady po wylanej herbacie, kawie, tłuszczu czy sokach są dość trudne do usunięcia. Wykładziny w biurach są codziennie użytkowane przez dużą liczbę pracowników i po jakimś czasie tracą swój świeży wygląd.

Na obuwiu wnoszony jest brud, piach, resztki błota czy roztopionego śniegu. Podczas pracy niejednej osobie zdarzy się wylać kawę, herbatę czy inny napój, a jak wiemy ślady po wylanej herbacie, kawie, tłuszczu czy sokach są dość trudne do usunięcia. Kawa z racji na swój ciemny kolor i zawarte w sobie substancje spiera się dość trudno, a wykładziny zazwyczaj nie można tak po prostu wrzucić do pralki i uprać.

Podstawową zasadą usuwania plam z wykładzin i dywanów jest natychmiastowe działanie. Jeżeli nie będziemy działać od razu, to usunięcie plamy może okazać się bardzo problematyczne, dlatego istotny jest tutaj czas! Jeżeli zauważymy, że kawa wylała się na wykładzinę, możemy zapobiegawczo nałożyć chłonne chusteczki bezpośrednio na miejsce zabrudzenia. Dzięki swoim właściwościom w szybkim tempie wchłoną całą rozlaną kawę, która osiadła na dnie wykładziny. Im szybciej przyłożymy chusteczkę, tym większa szansa, że duża część rozlanej kawy po prostu wsiąknie.

Wyczyścić plamy z wykładziny możemy również za pomocą sklepowych detergentów lub przygotowywanych własnoręcznie preparatów, np. z użyciem soli, sody czy octu. Pamiętajmy jednak, aby podczas prania wykładzin przetestować każdorazowo odplamiacz lub inny specyfik na niewidocznym kawałku wykładziny. Dobrze jest także czyścić ją od zewnętrznej krawędzi do środka, co zapobiegnie powiększeniu plamy.

Kiedy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie wykładziny?

Częstym błędem, którego się dopuszczamy, jest nieumiejętna próba usunięcia plamy na wykładzinie, która prowadzi w konsekwencji do jej utrwalenia. Dlatego, jeśli domowe sposoby usuwania plam zawodzą, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Czyszczenie wykładzin nie jest czynnością prostą i trudno doprowadzić je do idealnego wyglądu, szczególnie gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, preparatami, wiedzą i doświadczeniem.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie wykładzin?

Profesjonalne czyszczenie wykładzin składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest usunięcie suchych zabrudzeń, następnie rozpuszczanie brudu, ekstrakcja, suszenie i zabiegi kończące. Suche zabrudzenia usuwa się zwykle za pomocą silnego odkurzacza z wirującą szczotką, która pozwala wydobyć brud z głębszych warstw włosia.

Odkurzanie to pierwszy etap, jeżeli chodzi o prawidłowe przeprowadzenie kolejnych czynności. Następnym etapem jest rozpuszczenie brudu, do którego stosuje się środki chemiczne i działanie mechaniczne. Istotne, aby środki chemiczne rozpuszczone były w odpowiednio ciepłej wodzie. Profesjonalne firmy wykorzystują w tym celu specjalne maszyny. Ostatnim etapem czyszczenia jest suszenie, do którego również wykorzystuje się odpowiedni certyfikowany sprzęt.

W zależności od stopnia zabrudzenia wykładziny mogą być czyszczone na mokro, półsucho i sucho. Dogłębne czyszczenie wykładzin i wielokrotne płukanie powierzchni (tzw. czyszczenie ekstrakcyjne) gwarantuje usunięcie najtrudniejszych zanieczyszczeń z podłoża. Pamiętaj, że regularne dbanie o utrzymanie czystości wykładzin przyczynia się do przedłużenia ich żywotności, ponieważ usuwane są z nich plamy, tłuszcz, piasek, a przede wszystkim bakterie i roztocza.