Przejdź do produktów

Jak skutecznie prać wykładziny?

Wykładziny nie tylko dekorują pomieszczenia, ale chronią również podłogi przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak, często wytwarzane są z materiałów bardzo podatnych na zabrudzenia, dlatego ślady po wylanej herbacie czy kawie ciężko jest usunąć. Wykładziny w biurach są codziennie użytkowane przez pracowników, dlatego już w krótkim czasie od zakupu mogą wyglądać nieświeżo.

Na obuwiu wnoszony jest piach, błoto i brud, a podczas godzin pracy może się zdarzyć, że pracownik przypadkowo wyleje na wykładzinę kawę czy potrąci kubek z herbatą znajdujący się na biurku. Jeżeli nie zadziała się od razu, to usunięcie plamy może okazać się bardzo czasochłonne i kosztowne. Dlatego podstawową zasadą usuwania plam z wykładzin i dywanów jest szybkie działanie. Na świeżą plamę można zapobiegawczo nałożyć chłonne chusteczki, które dzięki swoim właściwościom wchłoną całą rozlaną substancję. Im szybciej zadziałamy, tym większa szansa na to, że większość płynu wsiąknie.

Wyczyścić plamy z wykładziny można także za pomocą łatwo dostępnych detergentów lub sporządzonych w domu środków z użyciem sody czy octu. Pamiętajmy jednak, aby czyścić wykładzinę od zewnętrz do wewnątrz! Warto także zrobić test zakupionego odplamiacza na niewidocznej części wykładziny.

Zdecyduj się na profesjonalne czyszczenie wykładziny!

Nieprawidłowa próba usunięcia plamy z tłuszczu czy kawy na wykładzinie skutkuje jej utrwaleniem, a tego przecież nie chcemy. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z usług firmy sprzątającej, która zajmie się profesjonalnym czyszczeniem wykładzin w naszym biurze lub domu. Usuwanie trudnych plam z wykładzin nie jest proste, szczególnie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy. Ich skuteczne usunięcie wymaga odpowiedniego sprzętu czyszczącego, specjalistycznych preparatów oraz dużego doświadczenia.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie wykładzin?

Pierwszym etapem jest usunięcie suchych zabrudzeń za pomocą odkurzacza, następnie rozpuszczenie brudu ciepłą wodą z dodatkiem specjalnego preparatu (środki chemiczne), suszenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne. Profesjonalne firmy wykorzystują do czyszczenia dywanów i wykładzin specjalne certyfikowane maszyny.

Wykładziny mogą być czyszczone na mokro, półsucho lub sucho. Powinno się je czyścić dogłębnie, gdyż gwarantuje to pozbycie się trudnych zanieczyszczeń. Pamiętaj, że systematyczne dbanie o utrzymanie czystości podłóg, dywanów i wykładzin przyczynia się do przedłużenia ich żywotności.