Przejdź do produktów

Jak wygląda montaż telewizji dozorowej?

Telewizja dozorowa (CCTV) często nazywana jest także monitoringiem wizyjnym. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie, rejestrowanie i zapisywanie obrazów z kamer. Obecność kamer sprawia, że ludzie czują się bezpieczniej i są spokojniejsi o swoich bliskich i dobytek. Taki system monitoringu pozwala na obserwację otoczenia, np. ulic, obiektów użyteczności publicznej czy domów prywatnych i posesji przy pomocy kamer przemysłowych i wymaga obecności pracowników ochrony w stacji monitorowania. To właśnie oni na bieżąco oceniają sytuację, wychwytują zagrożenia i powiadamiają odpowiednie służby. Skuteczność telewizji dozorowej jest zależna głównie od dyspozycyjności osób monitorujących. Taka obserwacja powinna być prowadzona nieustannie przez pracownika ochrony mającego odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Aby jednak telewizja dozorowa gwarantowała odpowiedni poziom bezpieczeństwa, musi być zamontowana w prawidłowy sposób. Bardzo ważne jest także opracowanie efektywnego systemu. Niezbędne będą tutaj m.in. kamery przemysłowe, rejestrator, przewody, switche, dyski HDD, zasilacze i monitory przystosowane do pracy ciągłej. Aby zapewnić szeroki pogląd, należy rozmieścić kamery w dobrze przemyślanych miejscach. Montaż telewizji dozorowej jest lepszą alternatywą dla ochrony fizycznej, gdyż działa całodobowo, można nią sterować oraz dowolnie programować zdalnie z każdego miejsca.

Jak wykonać prawidłowy montaż telewizji CCTV?

Wiele zależy od specyfiki danego obiektu lub chronionego terenu. Każda instalacja systemu powinna być rozpatrywana indywidualnie. Montaż telewizji dozorowej wiąże się często z przeprowadzeniem okablowania, lecz istnieją też metody bezprzewodowego przesyłu obrazu z kamer. Montaż monitoringu wizyjnego składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest instalacja kamer do obserwacji danego obiektu oraz umieszczenie rejestratora z dyskami HDD w odpowiednim miejscu. Następnie należy poprowadzić przewody do switchy lub rejestratora i podłączyć do zasilania przewody znajdujące się przy rejestratorze.

Okablowanie urządzeń powinno być ułożone w sposób dyskretny i niewidoczny, dlatego jeżeli zależy Ci na estetyce, to warto zaopatrzyć się w system monitoringu bezprzewodowego, który pozwala dowolnie zmieniać ilość kamer monitorujących. Aby cała instalacja działała prawidłowo i była niezawodna, powierz to zadanie specjalistom i ciesz się spokojem.

Nie należy zapominać o ustawieniu kamer pod odpowiednim kątem i z optymalną ostrością, przetestowania systemu, a także przeszkolenia pracowników ochrony w zakresie obsługi telewizji dozorowej. Dobrze jest wyposażyć się w sprzęt, który zapewni wysoką jakość nagrywanego obrazu, dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować sprawcę.