Przejdź do produktów

Jak zaplanować elektrykę inteligentnego domu?

Za sprawą szybkiego rozwoju technologii możesz mieć podstawowe elementy inteligentnego domu na wyciągnięcie ręki. System inteligentnego domu dedykowany jest do nowobudowanych lub gruntownie remontowanych budynków, np. domów jedno- lub wielorodzinnych, mieszkań czy apartamentów. Pozwala on zdalnie zarządzać oświetleniem, temperaturą, energią lub sprzętem gospodarstwa domowego. Co więcej, istnieje także możliwość zintegrowania czujników ruchu, zalania, gazu czy czujników otwarcia okien z instalacją alarmową w inteligentnym domu, co daje możliwość monitorowania i kontrolowania sytuacji w czasie rzeczywistym. Czujnik ruchu można połączyć także z oświetleniem, dzięki temu domownicy nie będą musieli szukać włącznika po omacku w nocy. Oprócz czujników warto również zainwestować w kamery do monitoringu, które umożliwią podgląd tego, co dzieje się w domu z dowolnego miejsca na świecie.

Głównym elementem systemu inteligentnego domu jest centrala, do której są podłączone wszystkie inteligentne urządzenia funkcjonujące w budynku. Umożliwia ona zarządzanie każdym elementem z poziomu smartfona lub tabletu. W przypadku inteligentnego domu niezwykle ważnym elementem jest odpowiednio położona instalacja elektryczna. A jest ona prowadzona nieco inaczej od instalacji tradycyjnej. Bardzo często wymaga dodatkowego okablowania, np. SSWiN i audio-video, a także specjalistycznej wiedzy, która pozwoli prawidłowo zintegrować wszystkie systemy. Elektryk wykonujący standardowe instalacje raczej nie będzie w stanie poprawnie zaprojektować elektryki inteligentnego domu.

Zaplanuj elektrykę inteligentnego domu jeszcze przed jego budową!

W instalacjach inteligentnych wszystkie przyciski, detektory, czujniki i odbiorniki mające na celu ochronę domu czy zapewnienie wygody, są podłączane do jednej centrali, co pozwala integrować większość urządzeń w domu w jednym systemie. Może być to elektryka, ogrzewanie, rekuperacja, klimatyzacja, system telewizji dozorowej czy system alarmowy. Wszelkie aspekty inteligentnego domu należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu z architektem lub zakupu gotowego projektu. To właśnie w tym momencie ustala się rozłożenie kabli czy gniazdek elektrycznych. W tym celu należy dokładnie przeanalizować każde pomieszczenie i odpowiedzieć sobie na kilka pytań np., jakie funkcje będzie pełniło dane pomieszczenie oraz jakie urządzenia elektryczne będą się w nim znajdować. Na tym etapie niestety nie da się przewidzieć wszystkiego, dlatego warto mieć otwarty umysł przez cały czas trwania budowy domu.

Dobre zaplanowanie budowy inteligentnego domu zapobiegnie konieczności wprowadzania poprawek czy stosowania przedłużaczy. Dokładne miejsce rozłożenia kabli elektrycznych, gniazdek i włączników dobrze jest znać jeszcze przed budową domu. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór elementów instalacji elektrycznej w odniesieniu do poboru mocy przyszłych urządzeń. W przeciwnym razie można doprowadzić do wyłączenia korków w wyniku nadwyrężania instalacji. Czujniki systemów antywłamaniowych wymagają specjalnego zasilania, dlatego warto tę kwestię omówić z profesjonalistą. Oczywiście instalację musi wykonać uprawniony elektryk, tak by była bezpieczna dla domowników i samych urządzeń. Warto tutaj dodać, że wiele funkcji można realizować bezprzewodowo. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności kucia ścian czy modyfikacji istniejącej instalacji elektrycznej.