Przejdź do produktów

Jakimi metodami myje się okna i elewacje w wieżowcach?

Projektowane obecnie konstrukcje i nowo powstające biurowce są coraz bardziej przeszklone. Mają one dużą liczbę okien lub szklaną elewację. Daje to niesamowity efekt, jednak utrzymanie czystości szklanych powierzchni na wysokości może być wyzwaniem. Metod mycia okien na wysokości jest wiele. Zdarza się, że do tego celu wykorzystuje się rusztowania, jednak korzystanie z nich jest niebezpieczne. Dodatkowo ich rozłożenie jest czasochłonne i wymaga dużo miejsca.

Lepszą alternatywą jest wykorzystanie podnośnika koszowego, z którego pracownicy firmy sprzątającej mogą wykonać czyszczenie elewacji i mycie okien. Użycie podnośnika pozwala zabrać na platformę lub do kosza cięższe urządzenia. Istnieją jednak nowocześniejsze metody mycia okien i elewacji w wieżowcach. Poznaj je!

Metoda alpinistyczna

Alpiniści przemysłowi do pracy wykorzystują techniki linowe, które pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Mycie okien i elewacji na wysokości jest wykonywane w podwieszeniu lub w podparciu przy użyciu lin. Jedna z nich to lina robocza, a druga to lina asekuracyjna. Metoda ta sprawdza się tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą lub są nieopłacalne finansowo w stosunku do zakresu prac. Czyszczenie elewacji metodą alpinistyczną odbywa się głównie przy użyciu narzędzi ręcznych.

Metoda teleskopowa

Meta teleskopowa pozwala na czyszczenie okien i elewacji z poziomu ziemi nawet na wysokość 26 metrów. Do tego celu używa się najczęściej szczotek zamocowanych na teleskopach, które dozują ciepłą wodę. Dzięki tej technice można umyć okna i elewację z poziomu ziemi, bez zakłócania działania czyszczonego obiektu. Metoda teleskopowa nie grozi upadkiem z wysokości, jak to może mieć miejsce w metodzie alpinistycznej czy podczas korzystania z rusztowań. Jest to bardzo skuteczna metoda, która pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.