Przejdź do produktów

Komu zlecić przycinanie drzew na osiedlu mieszkaniowym?

Drzewa rosnące w mieście często wymagają pielęgnacji ze względów bezpieczeństwa, a także ze względów estetycznych. W wielu przypadkach dzięki regularnym przycinaniom można uniknąć ostateczności, jaką jest wycinka drzewa. Zadbana przestrzeń wokół osiedli mieszkaniowych to prawdziwy powód do dumy dla mieszkańców. Taka przestrzeń zachęca do spacerów na świeżym powietrzu oraz przykuwa wzrok przechodniów. Co więcej, zadbane osiedle mieszkaniowe znacznie zwiększa jego atrakcyjność i wartość. Mieszkańcy osiedli cenią sobie czystość i porządek, gdyż zapewnia to dużo lepsze warunki życia oraz przyjemniejszy widok dla odwiedzających gości.

Zarządca nieruchomości to główna osoba odpowiedzialna za czystość osiedla mieszkaniowego i terenu wokół niego. Musi on dbać o regularne koszenie trawy, podlewanie roślin, przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów, grabienie liści jesienią oraz odśnieżanie chodników i parkingów w sezonie zimowym. Oczywiście nie robi tego sam! Większość zarządców wynajmuje do tego celu profesjonalne firmy sprzątające, które potrafią odpowiednio zadbać o rośliny.

Przycinanie drzew zgodnie z prawem

Przycinanie drzew jest czasem konieczne, jednak najczęściej popełnianym błędem przez zarządców osiedli jest nadużywanie tego zabiegu lub jego nieprawidłowe wykonanie, np. przeprowadzanie w nieodpowiednim terminie lub znaczna redukcja korony drzewa. Cięcia powinno się wykonywać tylko ze względu na bezpieczeństwo ludzi i utrzymanie drzew w dobrej kondycji.

Należy pamiętać, że w roku 2017 nastąpiła zmiana w regulacji i zgodnie z prawem w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

możesz usunąć jedynie do 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac w koronie drzew należy się upewnić, czy ich przycięcie nie będzie stanowiło zagrożenia dla gatunków zwierząt lub roślin objętych ochroną, czy dla gniazdujących ptaków. W okresie lęgowym nie można wycinać gałęzi, na których znajdują się gniazda, gdyż grożą za to surowe kary.

Zbyt częste przycinanie korony pozbawia środowisko dobroczynnego wpływu drzewa, pogarsza mikroklimat osiedli mieszkaniowych i komfort życia mieszkańców. Zbyt obszerne cięcia osłabiają żywotność całego drzewa. Dlatego, jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy na temat pielęgnacji zieleni, zleć to doświadczonej firmie, która dobrze się na tym zna i jest na bieżąco z przepisami prawa.

Dlaczego warto zlecić przycinanie drzew zewnętrznej firmie?

Przycinaniem drzew powinna zająć się specjalistyczna firma świadcząca usługi pielęgnacyjne zieleni. Grube gałęzie drzew wymagają, chociażby ze względów bezpieczeństwa, profesjonalnego i ergonomicznego sprzętu, wyszkolonych pracowników i wyposażenia ochronnego. Co więcej, utrzymanie porządku wokół budynków i dbanie o zieleń wymaga systematyczności.

Zakres obowiązków firmy zewnętrznej powinien być indywidualnie ustalany podczas rozpoczęcia współpracy z osiedlem mieszkaniowym. Firmy sprzątające dostosowują się do wymagań zarządców budynków oraz uwzględniają ich potrzeby i budżet. Taka firma to także duże oszczędności i mniej formalności w porównaniu z zatrudnieniem pracownika.