Przejdź do produktów

Na czym polega działanie systemu sygnalizacji napadu i włamania SSWiN?

System Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWIN jest jednym z popularnych i powszechnie stosowanych sposobów zabezpieczenia domów prywatnych, firm, budynków administracji publicznej oraz budynków komercyjnych. Jest to podstawowy element elektronicznego bezpieczeństwa obiektów. System ten zabezpiecza przed wejściem na teren chroniony osób nieupoważnionych, a w szczególności chroni przed włamaniem, napadem, kradzieżą czy dewastacją mienia.

Możliwość dowolnej konfiguracji sprawia, że działanie SSWiN może być dostosowane do potrzeb i preferencji użytkownika oraz specyfiki chronionego budynku. Dużą zaletą systemu jest zamknięcie wybranych stref, automatyzacja procesu obszaru, bezpieczeństwo linii dozorowych, a także współpraca z innymi systemami.

Z czego się składa SSWiN?

System Sygnalizacji Włamania i Napadu służący do ochrony domu i mienia składa się zarówno z elementów widocznych, jak tych niewidocznych, z których istnienia bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Najczęściej w skład systemu wchodzą podzespoły takie jak:

Oprócz tego system może być wyposażony w inne moduły sterujące podnoszące komfort użytkowania nieruchomości, np. umożliwiające sterowanie drzwiami, oknami, roletami, bramą, oświetleniem czy systemem telewizji dozorowej CCTV.

W jaki sposób działa SSWiN?

Działanie Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu SSWIN polega na monitorowaniu chronionej nieruchomości w taki sposób, aby w przypadku wykrycia obecności osób niepożądanych na terenie obiektu został wywołany alarm dźwiękowy, optyczny lub dźwiękowo-optyczny. Celem alarmu jest poinformowanie właściciela o zagrożeniu oraz odstraszenie potencjalnych włamywaczy, złodziei czy dewastatorów. Alarm dźwiękowy i optyczny może skutecznie zniechęcić takie osoby do popełniania przestępstw.

Zabezpieczenia, w które są wyposażone instalacje alarmowe, mają możliwość powiadomienia o próbie zniszczenia mienia lub otwarcia danego elementu. Przy czym elementy systemu powinny być rozmieszczone w ten sposób, aby zabezpieczać kluczowe drogi wejścia do budynku przed osobami niepowołanymi. Działanie SSWiN może być oparte na technologii przewodowej lub bezprzewodowej. Przydatną opcją są także platformy programowe pozwalające na mobilną kontrolę i sterowanie systemem przy pomocy smartfona.

Warto także wiedzieć, że w systemach SSWiN fałszywe alarmy często wywoływane są przez błędy użytkownika systemu oraz nieprawidłowy sposób instalacji czy konfiguracji, dlatego warto skorzystać z doświadczonego instalatora oraz regularnie robić przeglądy i serwisowanie.