Przejdź do produktów

Wszystko co trzeba wiedzieć o instalacji alarmu

Dom to miejsce, które powinno być dla domowników synonimem bezpieczeństwa i spokoju. Niestety rosnąca ilość włamań skłania coraz więcej osób do zakupu systemów alarmowych, które mają za zadanie skutecznie chronić ich mienie. Jeszcze do niedawna istniało przekonanie, że w alarmy wyposażają się tylko bogaci właściciele rezydencji czy wielkie firmy, jednak dziś montaż systemów alarmowych w domach jednorodzinnych jest na porządku dziennym.

W skład takiego systemu wchodzą czujniki ruchu, dymu, gazu, zalania, stłuczenia szkła czy czujniki wykrywające otwarcie okien/drzwi. Kolejnym niezbędnym elementem jest centrala alarmowa oraz sygnalizatory, które umożliwiają przekazanie informacji o próbie włamania. Montując w domu system alarmowy, niektórzy decydują się jedynie na samą sygnalizację alarmu, co oznacza, że w momencie wykrycia niepowołanych działań system alarmowy zostanie uruchomiony. Pojawi się wówczas sygnał dźwiękowy, świetlny lub oba jednocześnie. Taki alarm może jednak nie zniechęcić profesjonalnego włamywacza, dlatego warto dodatkowo podpisać umowę z agencją ochrony, która w momencie otrzymania zgłoszenia o próbie włamania, niezwłocznie wyśle na miejsce patrol interwencyjny.

Jak wygląda instalacja bezprzewodowego systemu alarmowego?

Dużą popularnością cieszą się bezprzewodowe urządzenia alarmowe, które są nie tylko tańsze, szybsze w montażu, ale także wydajniejsze od alarmów przewodowych. W systemie bezprzewodowym czujnik i konektor komunikują się ze sobą za pomocą pasma radiowego, dzięki czemu włamywacz nie ma możliwości przecięcia kabli i wyłączenia czujników. Co więcej, istnieje możliwość lepszego ukrycia alarmu bezprzewodowego, np. we wnękach w ścianie. Dla poprawnego działania systemu wszystkie jego elementy powinny być we właściwy sposób zamontowane oraz skonfigurowane. Montaż systemu alarmowego można wykonać za pomocą taśmy lub pianki, co jest dużą zaletą, gdyż nie wymaga kucia ścian i podłączania przewodów. Do montażu nie musisz wzywać instalatora – wystarczy konfiguracja na smartfonie lub tablecie, z którego także możesz zarządzać całym systemem alarmowym. Taka opcja dostępna jest np. w systemie DIONE opartym o nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, który przeznaczony jest do ochrony mieszkań, domów i małego biznesu.

Na co zwracać uwagę przy montażu systemu alarmowego?

Podczas montażu alarmu należy się kierować znajomością podstawowych zasad oraz specyfikacją techniczną danego urządzenia. Montując czujniki ruchu, warto kierować się zasadą, że czujniki te najszybciej wykrywają ruch prostopadły do ich osi, dlatego trzeba je montować w stronę drzwi lub bokiem do okna. Maksymalna odległość, w jakiej czujnik może wykryć ruch, wynosi kilkanaście metrów. Z kolei czujniki otwarcia drzwi i okien należy montować na przeciwległej stronie skrzydła drzwi lub okna w stosunku do zawiasów. To sprawi, że czujnik zadziała już przy próbie samego podważania skrzydła. Podczas montażu bezprzewodowego systemu alarmowego pamiętaj, że centrala powinna być umieszczona w części środkowej domu po to, by zapewnić dobrą łączność bezprzewodową ze wszystkimi elementami systemu. Jeżeli chcesz jednak skorzystać z klasycznych alarmów przewodowych, zaplanuj ich montaż jeszcze na etapie remontu lub prac budowlanych.