Przejdź do produktów

Co trzeba brać pod uwagę przy wyborze kamer CCTV?

Kradzieże zdarzają się bardzo często, nie tylko w sklepach i biurach, ale również w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Mogą one dotyczyć towaru magazynowego i sklepowego, ważnych dokumentów, laptopów, komputerów, telefonów czy telewizorów. W domach jednorodzinnych celem włamywaczy jest najczęściej cenna biżuteria, pieniądze, antyki, rowery lub samochód. Jednak za pomocą kamer CCTV możesz zdalnie monitorować budynek lub teren, a w sytuacji zagrożenia wystarczy, że zawiadomisz odpowiednie służby. Obecność kamer działa prewencyjnie i odstrasza wielu potencjalnych złodziei i włamywaczy.

Systemy telewizji dozorowej CCTV nazywane są także telewizją przemysłową i monitoringiem wizyjnym. Dzięki nim istnieje możliwość nagrania wizerunku sprawcy rozboju lub włamania. Zapisy z kamer są najczęściej archiwizowane, co pozwala na późniejszą analizę wydarzeń. Podstawowym zadaniem monitoringu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz ochrona mienia przed kradzieżą lub zniszczeniem. Dzięki wysokiej jakości kamerom możesz monitorować swój dom, posesję, biuro czy magazyn. Podpowiadamy, jakie warto wybrać kamery CCTV!

Jaka kamera do monitoringu sprawdzi się najlepiej?

Najczęściej używanymi rodzajami kamer do monitoringu wizyjnego są cyfrowe kamery oparte o technologię IP, które zastępują powszechnie stosowane analogowe kamery CCTV. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż kamera IP połączona jest z komputerem i rejestratorem, a nagranie z niej pochodzące możesz przeglądać na bieżąco, np. na laptopie, smartfonie czy tablecie. Przy czym nie zapominaj o dostępie do sieci WLAN lub Wi-Fi. Całym systemem monitoringu możesz zarządzać przy pomocy dedykowanej aplikacji, natomiast obraz pochodzący z kamer możesz udostępniać i zapisywać w chmurze.

O czym pamiętać przy wyborze kamer do monitoringu wizyjnego?

Monitoring wizyjny najlepiej instalować w pobliżu najbardziej chronionych miejsc. Kamery powinny być widoczne i zabezpieczone przed łatwym dostępem osób trzecich. Przy ich wyborze pamiętaj, aby cechowały się wysoką rozdzielczością i dużą odpornością na uszkodzenia. Ważne, aby spełniały one określone parametry i właściwości. Przed zakupem kamer do monitoringu wizyjnego musisz zadać sobie kilka kluczowych pytań, m.in. czy system ma być przewodowy, czy bezprzewodowy, a także, jaki będzie jego stopień narażenia na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Jeśli zależy Ci na szerokim kącie widzenia, warto wybrać kamerę wyposażoną w obiektyw z krótką ogniskową. W przeciwnym wypadku wystarczy obiektyw z długą ogniskową. Z kolei rozdzielczość obrazu kamery powinna być wysoka, najlepiej Full HD – od ok. 4 Mpx. Przy niskiej rozdzielczości na zapisanym obrazie nie będziesz w stanie dostrzec żadnych szczegółów czy zidentyfikować sprawcy, dlatego wybór takiej kamery mija się z celem i jest stratą pieniędzy.