Przejdź do produktów

Jak zadbać o systematyczne strzyżenie żywopłotów?

Przydomowy ogródek jest doskonałym miejscem na wypoczynek, rodzinne spotkania czy grilla ze znajomymi. Aby jednak zachował on estetyczny wygląd, trzeba systematycznie dbać o trawnik, żywopłot, krzewy i drzewa. Żywopłot zwykle stanowi jeden ze sposobów na efektowne odgrodzenie się od sąsiadów. Tworzy się je z różnego rodzaju roślin. Najczęściej jest to tuja, bukszpan, cis czy ligrust.

W żywopłotach chronią się ptaki i owady, a z kwitnących odmian pszczoły pozyskują nektar. Korzenie żywopłotów zwiększają zdolność gleby do magazynowania wody, natomiast liście oczyszczają powietrze i produkują tlen. Ściana w postaci żywopłotu jest bardzo atrakcyjnym elementem przestrzeni, ale jej pielęgnacja wymaga dużo pracy, a co najważniejsze – wiedzy i doświadczenia. Inne prace pielęgnacyjne należy przeprowadzać w przypadku roślin iglastych, a inne w przypadku roślin liściastych.

Systematyczne przycinanie żywopłotu pobudza rośliny do wzrostu i nadaje im ładny kształt. Co więcej, zabieg ten sprawia, że rośliny są zdrowsze oraz rosną gęściej. Jednak czynność ta wymaga systematyczności. Regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli utrzymać żywopłot w odpowiedniej formie oraz przedłuży jego żywotność. Optymalnym czasem na pierwsze strzyżenie jest marzec – kwiecień, na drugie strzyżenie natomiast koniec sierpnia. Nie można jednak wykonywać ich jesienią, gdyż rośliny ożywione w tym okresie mogą ulec przemrożeniu. Cięcie żywopłotów w dużej mierze zależne jest od gatunku wybranej rośliny, dlatego lepiej zrobić to przy pomocy profesjonalistów.

Dlaczego warto zlecić strzyżenie żywopłotu profesjonalistom?

Decydując się na żywopłot, należy mieć świadomość, że wymaga on stałej opieki i pielęgnacji. Polega ona na obcinaniu gałązek oraz liści ze względu na ich stan lub kierunek wzrostu. Co więcej, nieuprzątnięte liście, rozrośnięte gałęzie krzewów wystające na jezdnię i ograniczające widoczność, mogą stanowić realne zagrożenie dla ruchu. Z tego właśnie powodu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się przycinaniem, strzyżeniem i cięciem żywopłotów. To samo tyczy się żywopłotów porastających osiedla mieszkaniowe, w których większość zarządców wynajmuje profesjonalne firmy sprzątające, które potrafią odpowiednio zadbać o rośliny.

Firmy te posiadają profesjonalny i ergonomiczny sprzęt, wyszkolonych pracowników i wyposażenie ochronne. Zajmują się one profesjonalnym przycinaniem suchych, zniszczonych oraz chorych i nadłamanych gałęzi, a także tych, które kolidują budynkami, stwarzając dyskomfort i problemy. Specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni wykonują również przycinki, które umożliwiają odpowiedni dopływ światła. Dostosowują się do wymagań zarządców i właścicieli budynków oraz uwzględniają ich potrzeby, oraz budżet. Taka firma to także duże oszczędności i mniej formalności w porównaniu z zatrudnieniem ogrodnika.